So Clover!
O IGRI
Od izlaska Codenames-a pre, sada već dalekih 8 godina, različite igre na temu asocijacija su napravile pravi bum u svetu društvenih igara. Dopadljivost istih nam je poprilično jasna; lako se igraju u skoro pa bilo kom broju igrača, pravila su uvek maksimalno jednostavna, a tematski su uglavnom pristupačna celoj porodici. Uz sve to, pomažu nam da brzo razmišljamo, logički povezujemo stvari i zbližavamo se sa prijateljima i porodicom. So Clover je još jedna od igara u ovom žanru, ovaj put u potpuno kooperativnoj varijanti. Na početku partije igrači će uzeti po četiri kartice sa po četiri različita pojma na svojim stranama i postaviti ih na svoju detelina tablu tako da stvore 4 para reči na krajevima table. Zatim će za svaku stranu napisati po jednu reč koja bi trebalo da ih asocira na ove dve na karticama, pre nego što skloni sve karte, doda još jednu (ili više, ako volite izazove) i promeša ih pre nego što dopusti ostalim igračima da poređaju karte onako kako su originalno stajale na tabli. Poeni se dobijaju za tačne odgovore, a igra se završava kada prođete sve table igrača.

KOMPONENTE I GRAFIČKI DIZAJN
U kutiji dolaze kartice sa rupom na sredini kako bi lepo "legle" na izbočine na kvalitetnim plastičnim tablama po kojima će igrači pisati piši-briši markerima. Dizajn je generalno minimalistički, ali uglavnom funkcionalan. U prvom trenutku nismo bili oduševljeni izborom fonta na karticama, mada smo se kroz igru brzo navikli.
U moru igara asocijacija nije lako izdići se kao nešto novo i revolucionarno što mora da se ima u kolekciji. I pored toga, So Clover ima jednu veliku prednost u odnosu na većinu drugih, sličnih igara koje smo igrali; čekanje na druge je svedeno na minimum. Na početku partije igrači će pisati svoje asocijacije u isto vreme i osim ako neko ne "zabode" baš dugo, uglavnom će završavati u slično vreme. Nakon ovoga je teško odlučiti šta je zabavnije; smišljanje načina da spojite različite karte na razne "nebuloze" koje su drugi pisali ili gledanje kako se drugi pate dok pokušavaju da uklavire vaše gluposti koje ste nažvrljali na tabli. Ako se držite pravila i neverbalnim gestikulacijama ne pokušavate da date saigračima do znanja da su pogrešili, igra može biti poprilično uzbudljiva. Posebno kod prvog pokušaja pogađanja u kojem ćete dobiti dodatna 2 poena ako ste sve tačno postavili. Više puta se desilo da u ovim situacijama radosno viknemo i bacamo pet jedni drugima. Iako zvanično za 3 do 6 igrača (nažalost, zbog nedostatka komponenti nije moguće igrati u više od 6), igra bez problema funkcioniše i u 2 igrača. Za nas sa posebnim analitičkim potrebama u kojima želimo da imamo zvanične rezultate (predstavljene na odvojenom listu u kutiji), preporučujem igranje 2 partije i gledanje rezultata za 4 igrača.
UKRATKO
I pored toga što ne menja ništa revolucionarno u žanru, So Clover je brzo postala naša omiljena igra asocijacija u kojoj su podjednako uživali i svi kojima smo je pokazali. Uzbudljivija i sa manje "lađenja" u odnosu na neke druge naslove, So Clover je igra koju stvarno vredi imati u kolekciji.
Ukoliko želite da ispratite još zanimljivih Dankovih objava vezanih za društvene igre, možete to učiniti na njegovom Instagram profilu @balderandboardgames
Ostavi komentar